2011. december 31., szombat

Marcipános csokoládé torta





Ez volt az egyik édességünk karácsonykor. Nem rég láttam az üzletben, hogy lehet kapni kis kiszerelésben, elérhető áron marcipán masszát, ekkor gondolkodtam el, hogy milyen finomsághoz lehetne felhasználni. Egy csoki tortába "építettem be", amit több recept összevonásával hoztam össze. Még van mit finomítani rajta, de szerencsére azért nem maradt belőle egy morzsányi sem.


A fehér piskótához:
1 pohár kefír
2 pohár liszt
1 pohár cukor
fél pohár olaj
2 tojás
1 csomag sütőpor

Kakaós piskótához:
2 tojás
13 dkg cukor
fél dl olaj
fél dl meleg víz
12,5 dkg liszt
fél csomag sütőpor
kakaópor

A krémhez:
fél doboz mogyorókrém
2 csomag étcsokis pudingpor
fél liter tej
12,5 dkg margarin
fél dl tejszín
15 dkg cukor
20 dkg (1 csomag) marcipán massza

Díszítéshez:
2-3 dl tejszín (cukrozott megglét használtam)

A sárga piskótához a hozzávalókat egy tálban simára kevertem, majd sütőpapírral bélelt torta formában megsütöttem. Amikor kihűlt, ketté vágtam.
A barna piskótához a tojás sárgáját a cukorral habosra kevertem, majd apránként hozzá kevertem az olajat és a meleg vizet. Ezután óvatosan hozzá forgattam a tojások habbá vert fehérét, a lisztet, kakaót és sütőport, és szintén sütőpapírral bélelt tortaformában megsütöttem, amikor kihűlt, ketté vágtam. A kakaós piskótát a ketté vágás után meglocsoltam mandula likőrrel (mindkét vágott oldalát).
A krémhez elsőként megfőztem a pudingokat a tejjel, majd kihűlés után habosra kevertem a margarinnal és a cukorral, valamint a tejszínnel (hogy kicsit krémesebb legyen).
Ezután összeállítottam a tortát: alulra egy kakaós piskóta került, erre a pudingos krém fele. Betakartam az egyik sárga piskótával, amit megkentem mogyoró krémmel, majd befedtem a kinyújtott marcipán masszával, mire újból mogyoró krém került, majd a második sárga piskóta. Eztán következett a csokis krém második fele, majd a második barna piskóta.
Egy kevés csokis krémet félre tettem, amivel később a torta oldalát vontam be. A tetejére kb. 2-3 dl tejszínt vertem fel, és saját készítésű, csokiból készült dekorációt raktam.




2011. december 24., szombat

Gesztenyés keksztekercs



A karácsonyi készülődés hajrájában egy sütés nélküli édesség, ami újfent gesztenyével készült. Minden egyéb kommentár nélkül, íme a recept:

A tekercshez:
25 dkg darált háztartási keksz
15 dkg margarin
10 dkg cukor
fél dl rum
1 evőkanál kókusz reszelék
1 kis kanál kakaópor

A krémhez:
25 dkg gesztenye massza
12 dkg margarin
10 dkg cukor
1 kupica rum

A tetejére:
10 dkg csokoládé

A tekercs hozzávalóit összegyúrtam, majd a masszát megnedvesített konyha ruhán téglalap alakúra nyújtottam.
A krémhez a margarint a cukorral felhabosítottam, hozzá adtam a gesztenyét és a rumot, majd ezekkel együtt is tovább kevertem, míg a krém szép sima lett. Ezzel a krémmel kentem meg a kekszes alapot.
Ezután a konyharuha segítségével feltekertem.
Gőz fölött felolvasztottam a csokit, egy kevés olajat kevertem hozzá, ezzel vontam be a tekercset, végül megszórtam apró dekor gyöngyökkel.




Boldog karácsonyt kívánok!

2011. december 18., vasárnap

Karácsonyi mézes


A héten végre eljutottam odáig, hogy megsüssem mézes tésztából a régóta tervezett koszorút a karácsonyi asztalra, illetve néhány apróbb süteményt, amivel az ajándékok csomagolását szeretném majd feldobni.
Sajnos a munkám olyan, hogy a karácsony előtti időszak az egyik leghúzósabb az évben, ezért csak apránként, több estére elosztva csinálgatom az ajándékokat, így volt ez a mézessel is.
3-4 évvel ezelőtt kaptam a receptet egyik barátnőmtől, és mivel neki ez bevált, nem álltam neki keresgélni jobb után, hanem ebből dolgoztam.
 Elkészítés: 5 tojást, a z 50 dkg cukrot és a karácsonyi fűszerkeveréket langyosra melegített 15 dkg mézzel habosra verjük. 75 dkg lisztet és az 1 dkg szódabikarbónát összekeverjük és a habos masszához adjuk, jól összegyúrjuk. 
Mivel nem volt időm már a gyúrás napján a sütésre, ezért másnap estig a hűtőbe került a tészta, és csak akkor szaggattam és sütöttem ki (nagyjából 1 cm vastagra nyújtottam). 


 Díszíteni csak a következő napon értem rá.A mázhoz 1 tojás fehérjét, 25 dkg porcukrot és egy csepp ecetet jól kikevertem, és nylon zacskó segítségével díszítettem a sütiket. Egy részt kivettem a mázból, és ahhoz piros ételszínezőt raktam. 




Ahhoz képest, hogy életemben másodszor próbálkoztam ezzel, egész jók lettek. Nyilván a profikhoz képest ezek elég gyengén néznek ki, de végül is nekem tetszenek. És ez a legfontosabb.... 
 


2011. december 11., vasárnap

Guru kehely


Mostanság újra nagy hangsúlyt kapnak különböző áruházak heti akcióiban a retrónak nevezett édességek, és úgy gondolom nem kis sikerrel. Legalábbis, ha magamból indulok ki. A 70-es évek szülötteinek biztos szép emlékeket idéz többek között a téli fagyi, a gumi cumi, a limonádé por, vagy különböző várak képeivel ellátott kis csokoládé. Számomra nem, ugyanez a kategória, mégis ide sorolták a túró rudit is, illetve annak néhány tovább fejlesztett változata, mint például a guru, amely nagyon sokakat serkentett az otthoni változat megalkotására.

Ezt készítettem el én is, és elégedett voltam az eredménnyel a végén.

Hozzávalók (nekem ebből 3 pohárral lett):

A túrós alaphoz:
25 dkg túró
2 kanál tejföl
1 vaníliás cukor
3 kanál cukor
1/4 citrom leve és héja

A karamell réteghez:
2 dl tejszín
4 kanál barna cukor
csipet só

A csokoládé réteghez:
10 dkg csokoládé
fél dl tejszín
aprított mogyoró

Elsőként a karamellt érdemes elkészíteni, mert ehhez szükséges a legtöbb idő: a tejszínt a cukorral és egy csipet sóval feltesszük főni, és lassú lángon addig főzzük, míg besűrűsödik, de még önthető az állaga, majd hagyjuk lehűlni.
A csokoládét összetörjük, majd gőz felett felolvasztjuk. Hozzá keverjük a tejszínt, majd együtt tovább főzzük gőz felett, majd a karamellhez hasonlóan hagyjuk kicsit kihűlni.
A túrós alaphoz a hozzávalókat alaposan kikeverjük, és érdemes megkóstolni, hogy a cukor elég volt-e, vagy pótlásra szorul.
Ezután kerülhet rétegenként a pohárba: egy réteg túró, majd a karamell, végül a tejszínes csokoládé, a tetejére pedig vágott török mogyoró kerül. 
Az egyszerűség kedvéért a csokis réteg készülhet mogyorós csokoládéból.


2011. december 4., vasárnap

Gesztenyés álom

Nagy találmány a gesztenye massza, áldás érte a "feltalálójának". Persze lehet azt mondani, hogy ebben azért nem csak gesztenye van, ettől függetlenül előszeretettel használjuk, hisz rengeteg, finomabbnál finomabb édességnek az alapja ez a készítmény.
A gesztenyés álom egy ezek közül a csodák közül, ami örök időkre felvétetett a családi bevált receptek közé.



A krém elkészítése: 3 csomag vaníliás pudingport 9 dl vízzel megfőzzük majd megvárjuk míg kihűl.
                                25 dkg margarint 20 dkg cukorral habosra keverünk, majd apránként hozzá kever-
                                jük a kihűlt pudingot, amíg jó habos lesz.
Az alaphoz 50 dkg gesztenye masszát, 25 dkg darált kekszet, 15 dkg margarint valamint
                                10 dkg cukrot összegyúrunk,és ízlés szerint rumot vagy aromát is rakhatunk hozzá   
A sütemény összeállítása:

Egy tál vagy tortaforma alját megszórjuk egy kevés darált keksszel, majd ebbe nyomkodjuk a gesztenyés alapot. Rásimítjuk a vaníliás krém felét, majd kirakjuk kávés tejbe mártott babapiskótával, amire a vaníliás krém másik fele kerül.





Felverünk fél liter tejszínt, és ez kerül a sütemény tetejére, lehet díszíteni torta darával, vagy reszelt csokoládéval.
Amit most készítettem, az fele a leírt receptnek, és egy normál tortaformában készült.