2011. november 27., vasárnap

Sült krumpli - egy kicsit másképp





Egy német blogon láttam ezt a sült krumpli módozatot, és nagyon megtetszett. Igazán guszta volt, mindenképp szerettem volna kipróbálni. Azt nem tudom egész pontosan, hogy az eredeti receptben mi minden szerepelt, mert németül nem beszélek sajnos, és a netes fordító oldalak is inkább megkevernek időnként mintsem segítenek. De talán, a lényeget sikerült leszűrnöm.

A lényeg, hogy így készítettem:

Egy tepsibe sütőpapírt tettem, majd olajjal meglocsoltam. Az egész, megmosott krumplikat bevagdaltam, kb. 3 mm távolságban. Ezt követően olajjal meglocsoltam, jól megsóztam, és megszórtam sült krumpli fűszer keverékkel, majd őröltem rá egy kevés borsot is. Egy kisebb hagymát nagyon apróra összevágtam, napraforgó olajjal elkevertem, és még ezzel is meglocsoltam minden krumpli tetejét. Eztán került az egész a sütőbe alufóliával letakarva, majd egy idő után a fólia lekerült róla, hogy szép pirosra sülhessen.
Az én krumplim kissé sápatag lett, sajnos időzavarba kerültem, és idő előtt ki kellett vennem a sütőből. De az ízére ez szerencsére nem volt rossz hatással.
Most köretként ettük, de készítettem már magamnak vacsorára salátával.


sütésre készen

2011. november 22., kedd

Sütőtök rolád



Itt a sütőtök szezon. Sajnos nem lett sok sütőtökünk ebben az évben, úgyhogy érdemes meggondolni miképpen használjuk fel. Nem, mintha nem lehetne kapni szinte minden üzletben, de olyant ami nálunk terem nem nagyon kaptam még sehol. Még soha nem készítettem süteményt sütőtök felhasználásával, nem is terveztem. De amikor nézelődés közben megtaláltam Jade konyhájában ezt az érdekes receptet, azonnal a kipróbálása mellett döntöttem, és nem bántam meg.


A piskóta hozzávalói: 15 dkg liszt, fél teáskanál szódapor, fél teáskanál sütőpor, 1 teáskanál karácsonyi fűszerkeverék, csipet só, 3 tojás, 15 dkg cukor, 2,5 dl sütőtök püré, 2-3  marék durvára vágott dió.

Egy keverő tálban összekevertem a lisztet, szódaport, sütőport, sót és fűszerkeveréket. Egy másik edényben felvertem a tojásokat, majd hozzáadtam a sütőtök pürét. Nem tudom, hogy nálunk kapható-e sütőtök püré, nem is kísérleteztem a megtalálásával, inkább otthon készítettem: sült tököt összeturmixoltam mézzel, tejjel és egy kevés karácsonyi fűszerrel, és ezt adtam a tojáshabhoz.
Ebbe a keverékbe forgattam bele a lisztes keveréket, majd sütőpapírral bélelt tepsibe simítottam a kész masszát, és megszórtam a vágott dióval, és így sütöttem meg. Amikor kissé kihűlt, eltávolítottam róla a sütőpapírt, és egy konyharuhába felcsavartam, és félre tettem.

Míg a piskóta hűlt, elkészítettem a krémet, melynek hozzávalói: 22 dkg krémsajt, 10 dkg cukor, 1 vaníliás cukor, 5 dkg margarin.  Ezeket turmixgéppel alaposan összekevertem, majd egy időre beraktam a hűtőbe.



 Amikor a piskóta kihűlt, a krémet egyenletesen elsimítottam rajta, majd óvatosan feltekertem. Nekem kissé folyós lett a krém, ezért beraktam a fagyasztóba egy rövid időre, ami igazán hasznára vált.






Mindenkinek, aki csak evett belőle, nagyon tetszett, ezért biztosan nem most készítettem utoljára. De ezen kívül kipróbálok majd másik sütőtökös édességeket is - legalábbis ez a tervem.

2011. november 20., vasárnap

Zsíros pogácsa


Előszeretettel sütjük ezt a pogácsát, ha valamilyen rendezvényre kell egy kis rágcsálnivaló, vagy kirándulni megyünk. Egyszerű, és napokig fogyasztható, ami egy többnapos kirándulás esetén igazán jól jöhet.
Több évtizedes, jól bevált  recept, a családunk egyik nagy kedvence.

1 kg liszthez 1 tojás, 3-4 jó púpos kanál zsír, 2-3 kanál tejföl, 1 élesztő, és annyi tej szükséges, hogy a más pogácsáknál megszokott állagú tésztát gyúrjunk. 10 percig pihentetjük, hogy könnyebb legyen kisodorni. Nagyjából 1 cm vastagságúra nyújtjuk a tésztát, majd négyzet alakúra vágjuk fel az egészet. Minden négyzetre sűrű házi szilvalekvárt rakunk, és két átlós sarkát összecsípjük, megkenjük tojással és mehet a sütőbe.



 Persze készíthetünk lekvár nélküli, kerek pogácsákat is.

2011. november 12., szombat

Zöldbab leves

Megérkezett a hideg, és ilyenkor igazán jól tud esni egy finom, forró leves. Megmelengeti a testet és a lelket, és kicsit feledteti a ködös, nyirkos idő kellemetlenségeit.
Zöldbab levest készítettem egyrészt az előbb leírt okok miatt, másrészt pedig azért, mert nagyon szeretem, és nem utolsó sorban hamar elkészíthető.




A következők szükségesek hozzá:

sárgarépa
fehérrépa
paszternák
zöldbab
virsli
tejföl
liszt
ecet
só, bors, ételízesítő

A zöldségeket megtisztítottam és feldaraboltam, és egy kevés olajon néhány percig pároltam, majd egy teáskanálnyi őrölt paprikát raktam bele, hogy egy kis színe legyen. Felöntöttem annyi vízzel, hogy ellepje a zöldségeket, sóztam-borsoztam, illetve ételízesítő is került bele.
Amikor a zöldségek már majdnem megfőttek, beleraktam a felkarikázott virslit, és együtt főztem tovább, majd liszttel elkevert tejföllel behabartam. A tejfölös levesekben szeretem az ecetet, ezért került bele egy evőkanálnyi.
Tészta ezúttal nem került bele, mivel kifelejtettem, egyébként többnyire tollszárat szoktam belefőzni.




(A képen látható kanál nem saját gyártmány, egy búcsúban jutottam hozzá és megőriztem :)

2011. november 2., szerda

Sült paprkikakrém és vinete

Szüleim még az első fagy előtt igyekeztek minden jót betakarítani a kertből, és még utoljára készíthetünk néhány finomságot friss, otthoni, vegyszermentes zöldségekből.
A szendvicsből a szalámi kiváltására - vagy ha valaki nagyon ragaszkodik hozzá - akkor vele együtt a szendvicsek felturbózására különböző zöldségkrémeket készíthetünk.
Sültpaprika krémet és vinetét készítettem.

A paprika krémhez piros, vastaghúsú paprikára van szükségünk, melyet egy alufóliával bélelt tepsibe raktam, és forró sütőben megsütöttem. Nem kell kimagozni, csak megmosni és megtörölni, aztán mehet is a sütőbe. Hosszú ideig tart a folyamat, időnként érdemes megfordítani a paprikákat, és nem kell megijedni, ha sülés közben fekete foltos lesz, ez inkább előnyére válik. (A legszerencsésebb, ha valakinek grilles sütője van, de hagyományos gáz sütőben is elkészíthető - nekem is ilyenem van.)


Amikor megsültek a paprikák, lefedtem egy alufólia darabbal a tepsit, majd félre tettem míg kihűlt. Eztán lehet nekilátni a magozásnak, illetve a paprikáról lehúztam a megfeketedett héját. A húsát egy edénybe tettem, egy meghámozott és kimagozott paradicsom társaságában, majd botmixerrel pépesítettem. Hozzá kevertem egy kevés olajat és balzsam ecetet, illetve sóztam és borsoztam. A megfelelő íz eléréséhez a kóstolgatást javaslom, szerintem ez a legjobb módszer.

A vinetéhez egy egész padlizsánt - szintén sütöben - megsütöttem, de előtte még késsel beszúrkltam néhány helyen, hogy sülés közben a benne levő folyadék távozni tudjon.
Ha kihűlt a padlizsán, a paprikához hasonlóan leszedjük a héját majd mehet a robotgépbe egy kisebb hagyma társaságában. Itt is adtam hozzá olajat, illetve sót, esetleg lehet gazdagítani egy kevés majonézzel is.

Mindkét krém lezárható dobozba került, lezárás előtt még meglocsoltam némi olajjal.