2013. április 28., vasárnap

Lúdláb torta

Amikor hajtás van a munkában, elég sok csoki fogy, hogy egy kicsit pótoljuk az elveszett energiákat. És persze fogy a süti is, szigorúan valami csokis változat. Ilyenkor a közeli üzletben leginkább lúdláb tortát szoktunk venni, amiről mindig azt gondoltam: ahhoz képest, hogy cukrászdában készült, igazán finom. Ez viszont csak addig volt érvényes, amíg nem kaptam meg a kolléganőmtől a receptet, és el nem készítettem otthon. Azóta egyébként már számtalan alkalommal elkészült mindenki megelégedésére.
Nagyon egyszerű sütemény, nem igényel sok időt.
Az alaphoz 4 tojásból kakaós piskótát készítettem.
A krémhez egy vanília pudingot és 1 púpos evőkanál kakaót kikevertem 3,5 dl tejjel, majd felraktam főni. Amikor a tej felmelegedett, hozzá adtam még 5 deka összetört csokit, majd sűrűre főztem a pudingot. Kihűtöttem, majd 20 dkg puha margarint, 12 dkg cukrot és a csoki pudingot habosra kevertem, lecsepegtetett meggybefőttet kevertem bele, majd a kakaós piskótán elegyengettem. Ezt bevontam 10 dkg olvasztott csokival (amibe 2-3 evőkanál étolajat is kevertem), majd a hűtőbe raktam néhány órára.


2013. április 7., vasárnap

Barack



Még karácsonykor sütöttem barackot, amit ajándékba adtam oda néhány embernek. Igazából ez gyerekkorom egyik kedvenc süteménye, mindig a régi lakodalmak jutnak róla eszembe, mert ez a sütemény minden alkalommal elkészült. Nem egy bonyolult dolog, mégis nagyon mutatós szerintem. Láttam már, hogy zöld-pirosra festik, de számomra ez a kombináció mindig is idegen marad ugyanúgy, mint a levél nélkül készített változat. Hiszen az adja meg a végleges formáját, ami hasonlatossá teszi egy igazi gyümölcshöz.

Hozzávalók: 30 dkg cukor, 10 dkg zsír, 2 tojás sárgája, 1 kk. szalakáli, 2 dl tej, 75 dkg liszt. 
Az alapanyagokat összegyúrtam, majd  dió nagyságú gombócokat készítettem, amelyeket sütőpapírral bélelt tepsire helyeztem, egymáshoz nem túl közel, majd megsütöttem.
A készre sült gombócok már félgömb alakúak voltak, amelyeknek a közepét kikapartan egy hegyes kés segítségével. Vigyázni kell azonban, mert könnyen összeroppanhatnak, ha kicsit görcsösebben fogjuk a művelet közben.

A töltelékhez felhasználtam a kikapart kekszet, amihez 2 dl tejet, 2 ek. rumot, 15 dkg vajat, 10 dkg cukrot adtam, ezt jól kikevertem, majd vissza töltöttem a kekszekbe vájt üregbe. Kettő darabot "összeragasztottam", majd ételfestékkel mindkét oldalukat pirosra festettem. Én kézzel csináltam, nem pedig ecsettel. Így sokkal könnyebb, viszont azzal számolni kell, hogy az ételfesték nem könnyen szedhető le. Amikor minden darab szép piros volt, mindegyiket megkentem tojás fehérjével, és kristály cukorba forgattam, majd mindegyikbe egy-egy levelet dugtam.

Picit pepecselős, de szerintem nagyon mutatós a végeredmény, megéri foglalkozni vele. Nem utolsó sorban finom is, pedig igazán nem sok összetevő kell az elkészítéséhez.





 

2013. április 5., péntek

Fehér csokis mascarpone torta szederrel

Húsvétkor volt készült ez torta, bár az igazi apropó nem ez volt. Húsvét vasárnap volt ugyanis pici unokahúgom keresztelője, ezért mindenképpen szerettem volna egy fincsi tortát a nagy napra. Persze, ő még csak nézegethette, nem ehetett belőle.
Az ötlet nem eredeti. Ugyan én gondoltam ki, hogy mi is kerüljön a tortába, de amikor körülnéztem a neten láthattam, bizony ez az ízkombináció már többeknek is eszébe jutott. Legalábbis ami a mascarponét és a fehér csokit illeti. Vannak ízek, amelyek sokak számára összeillenek.
Bár gyakran készülnek krémsajt alapú torták keksz alappal, én mégis jobban kedvelem a piskótát. A szokás hatalma talán.
Ehhez a tortához a marcipános csokitortámnál használt fehér piskótát képzeltem el. És ha már elképzeltem, akkor meg is sütöttem persze.
A krémhez 50 dkg mascarponét kikevertem 2 dl tejszínnel és 2 kanál porcukorral. Vízgőzön megolvasztottam 20 dkg fehér csokit, és ezt is a krémhez kevertem. Valójában nem volt rá szükség, azért biztos ami biztos egy kevés instant zselatint is kevertem bele. Mivel ajándékba ment a torta, nem szerettem volna, ha még fogyasztás előtt szétcsúszik.
A kihűlt piskótára került tehát ez a krém, és amíg a gyümölcsöt elkészítettem, addig a hűtőbe került.
Úgy 4 dl vízbe kristály cukrot tettem (nem mértem, csak úgy találomra) és felforraltam. Ekkor bele raktam egy csomag (450 grammos) fagyasztott szedret, és néhány percig főztem. 2 lapos evőkanálnyi étkezési keményítőt kikevertem egy kevés vízzel, és lassan a gyümölcshöz adtam, mert azt szerettem volna, ha nem színtiszta zselé lesz, hanem egy kicsit krémesebb réteg kerül a krémre. Még forrón hozzá kevertem fél csomag hagyományos zselatint (persze előbb vízzel elkevertem és felforraltam). Amikor kihűlt a gyümölcs, és kezdett összeállni, akkor öntöttem a mascarpone krémre, és így került vissza a hűtőbe, hogy teljesen megdermedjen. Amikor a zselé megdermedt, levettem róla a torta formát, akkor így nézett ki:


Aztán felszeletelve:



Utólag kiderült, hogy a szeder jó választás volt, mivel az édes krémhez édes gyümölcs kívánkozott.